Kwiecień 18, 2017

Kreatyna – dawkowanie, opinie. Czy warto?

Kreatyna to suplement diety, który uważany jest za jeden z najsilniejszych ogónodostępnych preparatów. Wpływa na wzrost masy mięśniowej, siły oraz wydolności mięśni. Mimo, że działa niezwykle silnie to nie znajduje się na liście środków zabronionych – dopingujących (WADA).

Kreatyna występuje naturalnie w organizmie człowieka (95% znajduje się w mięśniach, pozostałe 5% w nerkach i jądrach). Jest odpowiedzialna za resyntezę ADP do ATP, czyli innymi słowy mówiąc – pełni rolę magazyniera energii krótkotrwałej. Duża zawartość kreatyny w mięśnia doprowadza do wzrostu siły oraz poprawia wydolność mięśni. Dzięki temu można realizować dłuższe i intensywniejsze sesje treningowe, co niewątpliwie ma wpływ na wzorst włókien mięśniowych.

Kreatyna – jak dawkować?

Dawkowanie kreatyny to temat, który niezwykle często poruszany jest przez amatorów tego suplementu. Wynika to z faktu, iż producenci bardzo często sugerują całkowicie odmienne formuły przyjmowaniu kreatyny.
Według najnowszych badań – najskuteczniej jest przyjmować kreatynę w dawce odpowiadającej masie ciała. Ilość gram suplementu zależna jest od wagi, a konkretniej: na każde dziesięć kilogramów sugeruje sie przyjmować 1g kreatyny.

Najlepsze pory na przyjęcie kreatyny to na czczo (pół dziennej dawki) i przed treningiem (pół dziennej dawki). Jeśli w ciągu dnia nie mamy treningu, to należy przyjmować kreatynę w porze treningu.

Kreatyna – czy warto?

Na rynku suplementów diet nie ma drugiego tak skutecznego jak kreatyna. Preparaty kreatynowe działają zdecydowanie najsilniej. Kiedy gainery, aminokwasy BCAA, carbo czy odżywki białkowe wpływają na jeden element (masę, siłę lub wydolność), kreatyna oddziałuje na każdy z nich.

Spośród wszystkich form kreatyny najpopularniejsze są zdecydowanie jabłczany oraz monohydraty. Pierwsza forma doskonale sprawdza się w budowaniu wydolności i siły, zaś druga – w budowaniu masy mięśniowej.

Czy warto? Oczywiście! Żaden inny suplement diety nie oddziałuje na organizm w takim stopniu jak robi to kreatyna. Jednocześnie – przy odpowiednim odżywianiu i osłonie – nie powoduje skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *