Grudzień 13, 2017

Chrapanie – w jaki sposób się pozbyć?

Charakterystyczne dźwięki wydobywają się z Twojego nosa podczas snu? Chrapiesz, ale nie wiesz co z tym zrobić? Świetnie trafiłeś/aś! Pokażemy Ci jak wyeliminować i zapobiec powstawaniu tego akustycznego zjawiska.

Zrozum problem.
Chrapanie to dolegliwość, która powstaje w wyniku niedrożności w układzie oddechowym. Kiedy zwiększa się ilość dwutlenku węgla w organizmie, mózg pobudza dodatkowe mięśnie, które umożliwiają swobodniejszą wymianę tlenową. Niestety, skutkuje to także chrapaniem.

Chrapanie to przypadłość, która przez wiele osób bywa całkowicie ignorowana, co jest ogromnym błędem. W końcu, ta dolegliwość może skutkować naprawdę poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Na skutek przewlekłego chrapania może dojść do bezdechu sennego, czego konsekwencją może być nawet zawał serca.

Zapobiegaj.
Jeśli do tej pory tylko „pochrapywałeś”, to warto już teraz zadbać o to i wyeliminować te zjawisko ze swojego snu. Wszak, profilaktyka jest znacznie prostsza i wygodniejsza, aniżeli leczenie. Wystarczy bowiem, zmienić swój tryb życia na zdrowszy. W szczególności należy zatroszczyć się o:

  • Niepalenie papierosów
  • Zbilansowaną, zdrową dietę
  • Niepicie alkoholu przed snem
  • Wygodne łóżko i materac
  • Wywietrzoną i właściwie wyziębioną sypialnię
  • Aktywność fizyczną w ciągu dnia

W przypadku, gdyby wyżej wymieniona metamorfoza nie przyniosła efektów, należy rozpocząć leczenie właściwe.

Lecz.
Chrapanie to problem, który leczony jest przez lekarza laryngologii. Jego diagnozy umożliwiają zastosowanie właściwego leczenia.

Najczęściej zastosowanie znajdują proste urządzenia zakładane przed snem – tzw. aparaty na chrapanie. Mają one na celu kontrolę oraz ewentualne zwiększanie przepływu ciśnienia powietrza w kanałach oddechowych.

Bardzo często stosuje się również różnego rodzaju leki na chrapanie – tabletki, suplementy diety oraz spraye i aerozole.

Ponadto, w leczeniu chrapania niekiedy zaleceniem jest interwencja chirurgiczna. Korekcie poddawane są najczęściej migdałki, przegrody nosowe oraz elementy gardzieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *