Listopad 23, 2016

Łupież suchy i łupież tłusty

Aby podjąć skuteczną walkę z łupieżem należy zidentyfikować problem i jego cechy. W tym artykule przedstawiamy dwa rodzaje łupieżu – suchy oraz tłusty. I choć w obydwu przypadkach leczenie może (ale nie musi!) wyglądać podobnie to identyfikacja dolegliwości wygląda inaczej. O ile łupież suchy zauważalny jest gołym okiem, o tyle łupież tłusty rozpoznaje się zdecydowanie trudniej.

Łupież suchy – „biały proszek”.

Łupież suchy pojawia się bardzo często z na pozór błahych powodów, takich jak chociażby korzystanie z nieodpowiedniego szamponu, czy nadmiernego wykorzystania kosmetyków do stylizacji włosów.

„Biały proszek” najczęściej występuje u osób, które mają problemy z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. Pojawia się w formie niewielkich łusek. Może pojawić się również swędzenie oraz niekiedy wypadanie włosów.

Łupież tłusty – łojotokowy.

Łupież tłusty ma całkowicie inną specyfikę, aniżeli łupież suchy. Przede wszystkim – nie jest widoczny, a co za tym idzie – osoby borykające się z łupieżem tłustym nie mają takich kompleksów, jak to ma miejsce w przypadku pacjentów u których diagnozuje się łupież suchy.

Łupież tłusty ma formę żółtych łusek, które nie odrywają się od skóry głowy. Mogą powstawać strupy, które łatwo wyczuć mycia włosów. Łupieżowi tłustemu towarzyszy bardzo nieprzyjemne swędzenie.

Leczenie łupieżu suchego, a leczenie łupieżu tłustego?

Łupież to dolegliwość, którą z całą pewnością można wyleczyć bez kontaktu z dermatologiem. Taka wizyta zalecana jest dopiero wtedy, gdy leczenie trwa długo, nie przynosi efektów lub problem z każdym dniem nasila się.

Leczenie łupieżu suchego jest zdecydowanie prostsze. Zazwyczaj problem udaje się pokonać za pomocą specjalistycznych szamponów przeciwłupieżowych takich jak chociażby Dandrene. Istotnym jest by szampony te zawierały ketokonazol i klimbazol, które to skutecznie walczą z drożdżakiem odpowiedzialnym za powstawanie łupieżu suchego. Specyfiki lecznicze powinny być wzbogacone o składniki, które pozwolą odczuć ulgę skórze głowy (zlikwidują swędzenie, podrażnienia).

W przypadku wystąpienia łupieżu tłustego leczenie jest nieco bardziej skomplikowane. Specjalistyczne szampony co prawda są nadal skuteczne, ale już nie w tak dużym odsetku przypadków, jak to ma miejsce w przypadku łupieżu suchego. Często leczenie należy wspomagać różnego rodzaju kremami oraz środkami o charakterze przeciwłojotokowym. Podobnie jak w przypadku łupieżu suchego sprawdzą się środki zawierające ketokonazol i klimbazol, a także: clerk-1 metylonikotynamidu, pirotynian cynku oraz pochodne imidazolowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *