Listopad 28, 2016

Łupież suchy i tłusty – przyczyny, leczenie, objawy

Łupież to choroba skóry głowy, która nie wygląda estetycznie. Często bagatelizujemy ten problem i nie podejmujemy leczenia. Staramy się jedynie usuwać widoczny łupież, co z pewnością nie jest komfortowe. W dzisiejszej publikacji kompleksowo przedstawiamy tę dolegliwość.

Łupież suchy

Łupież suchy to przypadłość dotycząca osób u których nie występuje łojotok. Wywoływany jest przez nadwrażliwość na drożdżaka pityrosporum ovale. Stan zapalny skóry głowy pojawia się w przypadku nawet najmniejszej obecności tego drożdzaka.

Dodatkowo łupież suchy może być wynikiem złych wyborów w drogeriach. Nadwrażliwość na niektóre kosmetyki może powodować powstawanie tzw. Srebrnego proszku, tudzież stanu zapalnego. Dotyczy to zarówno produktów do mycia, jak i stylizacji.

Łupież tłusty

Łupież tłusty to przypadłość dotycząca osób u których skóra głowy ma tendencję do przetłuszczania się. Takie warunki sprzyjają rozwojowi drożdżaka pityrosporum ovale. Większa ilość grzybów, tym większa ilość odchodów. To z kolei doprowadza do stanu zapalnego skóry. Stan zapalny wywołuje zaczerwienienie i świąd. Złuszczający się naskórek przyjmuję formę żółtych/złotych płatków.

Leczenie łupieżu

W dobie XXI wieku leczenie łupieżu wydaje się być naprawdę proste. Nie do końca jest tak jednak w praktyce. Aktualnie niemal na każdej etykiecie szamponu widnieje napis „przeciwłupieżowy”. W praktyce jednak takie specyfiki nie należą do najskuteczniejszych. Zdecydowanie lepiej spisują się szampony lecznicze, tzn. te znajdujące się na aptecznych półkach.

Walkę z łupieżem można podjąć również wykorzystując babcine sposoby, tudzież różnego rodzaju maseczki oparte o produkty poprawiające kondycję włosów. Drożdże, pokrzywa, mięta… to tylko nieliczne produkty, które mają działanie przeciwłupieżowe.

Ciężkie przypadki występowania łupieżu (silny ból skóry głowy, ostry świąd) powinny być konsultowane z lekarzem przed podjęciem leczenia.

Tagged on:

One thought on “Łupież suchy i tłusty – przyczyny, leczenie, objawy

  1. Ja miałam problem z łupieżem tłustym, nie wiedziałam dlaczego szampony przeciwłupieżowe nie przynoszą efektów. Po pewnym czasie za namową mojej koleżanki zaczęłam stosować seboradin i mój problem z łuszczącym się naskórkiem się skończył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *